გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის მთავარი თემა
    წილადების შეკრება და გამოკლება.
სწავლების საფეხური
I  საფეხური, Vკლასი
მოსწავლეთა პროფილი
29   მოსწავლე
განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროების მქონე მოსწავლე  კლასში არ არის.
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
აუცილებელი და მნიშვნელოვანია წილადი ნაწილის მთელისაგან გარჩევა და გამოყენება ცხოვრებაში.  ამ მოქმედებების  საფუძველზე ხდებ სასწავლო პროგრამით გათვალისწინებული მრავალი სხვა საკითხის შესწავლა.

გაკვეთილის მიზნები და შედეგები

 ) წილადების არსში გარკვევა                                    
) წილადის შეკრებისა და გამოკლების უნარჩვევების გამომუშავება და გაღრმავება.
მათ.V.2.კითხბს,გამოსახავს,აფასებს,ადარებს და ალაგებს წილადებს.
) კითხულობს და გამოსახავს ჩვეულებრივ/შერეულ წილადებს; უთითებს მათ ჩანაწერში წილადის მრიცხველს და მნიშვნელს /მთელ და წილად ნაწილებს;
) წერს შერეულ წილადს ’’არაწესიერი’’წილადის სახით და პირიქით;ახდენს (წესიერი)წილადის ცნების სხვადასხვაგვარ ინტერპრეტაციას და მსჯელობს მათ შორის კავშირებზე
მათ.V.3.ასრულებს მოქმედებებს ნატურალურ რიცხვებზე და ტოლმნიშნვნელიან წილადებზე.
*ახდენს ერთნაირი მნიშვნელის მქონე მარტივ წილადებზე არითმეტიკული მოქმედებების  დემონსტრირებასა და მოქმედაბათა შედეგის ინტერპრეტაციას მოდელის გამოყენებით.

წინასწარი ცოდნა

მოსწავლეებმა უნდა იცოდნენ:ნატურალური რიცხვების შეკრება და გამოკლება. მთელის ტოლ ნაწილებად დაყოფა,მრიცხველისა და მნიშვნელის არსი ,აგრეთვე ჯერადის პოვნის წესი .
შეფასების საგანი და პროცედურები

 მოსწავლეთა წარმატებას გაკვეთილის მსვლელოის დროს შევაფასებ ზეპირ პრეზენტაციას და წერით სამუშაოს წინასწარ შემუშავებული  შეფასების რუბრიკის მიხედვით.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები


სახემძღვანელო, წინასწარ შერჩეული ტესტები, თვალსაჩინოებებ, ინტერნეტი, ცარცი, კალამი, რვეული, პროექტორი.

გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი

საორგანიზაციო საკითხი 3 წთ.
სახლში მიცემული დავალების შემოწმება 4 წთ.
წინა მასალის გამოკითხვა 5 წთ.
ახალი მასალის ახსნა პრეზენტაციის საშუალებით 10 წთ.
შეკითხვები მასწავლებელს გაუგებარ საკითხებზე 4 წთ.
ახალი მასალის გარშემო ამოცანების ამოხსნა:
) წინასწარ გამზადებულ ტესტებზე მუშაობა 5 წთ
) ჯგუფური მუშაობა 8 წთ.
შეფასება 4 წთ
საშინაო დავალების მიცემა 2 წთ.

Комментариев нет:

Отправить комментарий